Історія Червоногородського замку

Неподалік села Нирків Заліщицького району розташований Червоногородський замок. Перші згадки про фортецю у хроніках датовані ще 9 століттям. До 13 століття Червоний замок швидше всього залишався дерев`яним та неодноразово ставав причиною суперечок поміж князів Київської Русі.

В перші десятиліття 17 століття при сприянні старости Червоногорода, каштеляна львівського Миколи Даниловича, звели мурований чотирикутний замок, який зміцнили вежі на кожному з кутів. Споруду доповнили оборонний мур та в`їзна брама.

Протягом 1672-1699 років Червоноград, а також всі навколишні землі знаходилися у володінні Османської імперії.

Перед першим поділом Польщі (1772 рік) Червоногород був центром однойменного повіту - одного з трьох, що входили до Подільського воєводства. Після того, як Польща була розділена, місто втратило своє стратегічне значення, перейшовши у підпорядкування Австрії та увійшовши вже до Заліщицького повіту Тернопільського воєводства.

У 1778 році фортеця стала власністю Кароля Понінського. В 1820 році він віддає наказ розібрати дві вежі та більшу частину самої будівлі, а дві інші вежі і стіни, що залишилися, - використати для спорудження палацу на наявному фундаменті. Згодом його син, Калікст, заявив, що вежі є занадто низькими, і їх варто розібрати. Це було зроблено, на місці старих веж постали нові, більш об`ємніші та набагато вищі. Стиль споруди набув виражених ознак псевдоренесансу.

В період Першої світової війни палац зазнав сильних пошкоджень, після чого його не відновлювали. До наших днів збереглися лише фрагменти двох веж. На пагорбі неподалік від колись величної фортеці міститься занедбане кладовище з каплицею, в якій були поховані останки роду Понінських.

На річці Джурин, в урочищі Червоному, що недалеко від руїн фортеці, розміщений надзвичайно мальовничий Джуринський водоспад.

Сподобався матеріал? Будемо вдячні за репост.

14:36
310
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Загрузка...