Яким був Кременець після бомбардувань: 12 вересня 1939 року

78 років тому, 1 вересня 1939 року після нападу Гітлера на Польщу, розпочалася Друга світова війна. Проте, на Тернопільщині продовжувалося мирне життя, хоча доросле чоловіче населення вже призивалося до війська згідно з наказом про мобілізацію від 31 серпня. Газети час від часу писали про те, що німецька авіація бомбардує польські міста.

На початковому етапі війни, з 11 по 14 вересня, у Кременці перебувало евакуйоване міністерство закордонних справ та посли деяких країн. 8 вересня у місто прибув штат міністерства та численні закордонні дипломати (у Варшаві висловили побажання залишитися лише посли Литви, Фінляндії, Норвегії, Португалії, Китаю та декількох південноамериканських країн). Їх розмістили в будівлях Кременецького ліцею.

Протягом 12-14 вересня 1939 фашистська авіація здійснила авіанальоти не тільки на Кременець, але й на Львів, Луцьк та інші значущі міста Західної України. Цікавий той факт, що у Польському інституті та музеї Сікорського, який розташований в Лондоні, є унікальні світлини Кременця, які були зроблені коренспондентами одразу після бомбардувань.

Обстріли Кременця провели 12 вересня 1939 року. Тоді був вівторок, у місті базарний день в розпалі. В центрі та на прилеглих вулицях зібралося чимало людей. Приблизно між 10 і 11 годинами за польським часом німецькі бомбардувальники в кількості 9 одиниць скинули на ринкову площу та її околиці 180 бомб масою 50 кілограмів.

Головною метою фашистів було знищення польського уряду. Серед місцевих жителів розпочалася паніка. Іноземні дипломати також були шоковані наслідками авіанальотів, адже одразу загинуло біля 60 людей, а ще 120 отримали травми різних ступенів важкості.

Згодом на вулицях Кременця з`явилися радянські війська, а ще через два роки, 3 липня 1941 року, місто зайняли фашисти. Майже одразу розпочалися масові розстріли мирних жителів. 1 вересня в Кременці почала функціонувати нацистська округа.

Звільняли Кременець у 1944 році. 19 березня 1944 року до міста увійшли війська 1-го Українського фронту, а саме 24 стрілецький корпус 13 загальновійськової армії (117 стрілецька дивізія під керівництвом генерал-майора П. М. Бежко, яка йшла в авангарді наступу, яким командував генерал Кірюхін, 287 стрілецька дивізія, 1645 винищувальний протитанковий артилерійський, 802 зенітний, і 35 штурмовий інженерно — саперний батальйон, і 350 стрілецька дивізія під керівництвом генерала Г. І. Вєхіна). Як зазвичай, перемогу "пришвидшували". Про звільнення Кременця інформували особисто Сталіна, адже місто мало величезне стратегічне значення на шляху до Львова.

Сподобався матеріал? Будемо вдячні за репост.

09:20
187
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Загрузка...