Навіщо дітям читати казки на ніч?

Тип статті:
Авторська

Усі ми колись були маленькі. І всім нам на ніч розповідали казки. Цей тихий матусин голос, неспішно нашіптує нашу улюблену казку, і ці казкові сни, які снились потім. Ці приємні моменти дитинства, що не забуваються навіть через багато років. Багато батьків Тернополя знають, що дітям потрібно розповідати казки на ніч. Але ось навіщо це потрібно?

В еру розвитку технологій є велика кількість пристосувань, які здатні замінити читання казок. Тим більше, не кожна дитина захоче на самоті слухати однотипний голос гаджета, та ще й заснути під нього. Тому потрібного ефекту від цього не буде. У момент, коли ви розповідаєте на ніч історії, встановлюється тісний психологічний зв'язок — «мати й дитина». Тому краще відкласти новомодні гаджети на потім.

Які казки читати?

Казка, яку ви розповісте вночі, повинна закінчуватися добре. Адже з вечора ми налаштовуємо дитини на позитивний лад на наступний день. У сучасному світі ми стикаємося з несправедливістю, часом відчаєм. Ви повинні показати, як головний герой справляється з будь-якими труднощами на своєму шляху, але, врешті-решт, його чекає успіх. Адже добро перемагає зло. Також казка втішає і заспокоює дитину.

Необов'язково читати кимось написані казки, можна дати волю і разом з дитиною придумати свою казку. Також можна придумати повчальну історію, яка дозволить не боятися зубного лікаря або розібратися в суперечці з другом. За допомогою казок ви зможете зрозуміти, якщо дитину щось турбує. Наприклад, якщо дитина день у день просить розповісти йому про гидкого каченяти, то можливо він відчуває себе самотнім або безпорадним. Якщо ви знаєте, що у дитини є проблема, яку він не може вирішити, підберіть потрібну вам казку і покажіть вихід із ситуації на прикладі головного героя.

Тернопільськими психологами доведено, що читання казок і розгляд ілюстрацій в книгах покращує роботу мозку і сприяє інтелектуальному розвитку дітей, а також:

• Розвиває логічне та образне мислення, творчі здібності.

Діти з 1 до 3 років мислять картинками, які складаються в єдиний пазл в їхній свідомості. Образність важлива для сприйняття. Перевертання сторінок якраз покращує сприйняття. Безпосередній контакт з книгою ефективніше активує відділи мозку, що відповідають за сприйняття прочитаного. Дитина будує свій логічний ланцюжок, вбудовує казку в свій життєвий сценарій, вчиться подумки діяти в уявних обставинах і отримує своє бачення історії з книги і образу героїв.

• Формує правильні мовні навички.

Дитина спочатку вчиться вимовляти звуки, потім говорити, поступово розширює словниковий запас, дізнається щось нове. Малюкам простіше розуміти сенс казки, спираючись на яскраві картинки і короткий опис дій. Ось чому перші казки для дітей повинні бути барвистими і нескладними.

• Допомагає вчитися висловлювати думки, слухати інших і розвивати комунікаційні навички, формувати емпатію, морально-етичні норми поведінки. Спільне читання — це приємне проведення часу, під час якого батьки спілкуються з дитиною, ставлять питання, пояснюють, обговорюють те, що відбувається в казці.

Найрадісніша новина від консультантів по сну: казки можна і потрібно включити в «місток до сну» — спокійне неспання перед сном, націлене на розслаблення дитини. Читання казки заспокоює, сприяє створенню потужного емоційного контакту з дорослим. Мова пізнавальних історій проста і зрозуміла малюкам, а зосереджена в них життєво важлива інформація легко засвоюється дітьми. Дитина, що слухає казку, як правило, вже набігалася і награлася, лежить спокійно і готова до спокійного сприйняття інформації. Ця приємна, тиха і спокійна нерухомість вже сама по собі дозволяє маляті налаштуватися на сон.

На що слід звернути увагу, вибираючи казку на ніч?

Особистий бСВ Тернопіль спільно з вихователями та вчителями радять вибирати казки на ніч тихі і прості, наповнені позитивними емоціями — це вбереже психіку вашого малюка від стресів, і він спокійно засне. Наявність повторень в казці добре розвиває пам'ять дитини. Читайте казку перед сном спокійним голосом і недовго.

Головний орієнтир вибору казки — це вік, адже вкрай важливо, щоб дитина добре розуміла, про що йдеться.

Оптимальна тривалість читання казки:

• для малюків 1-2 років підійдуть книжки з яскравими картинками і мінімальною кількістю слів. Розглядати їх можна по 5-10 хвилин. Але саме читання казки не повинно перевищувати 2-3 хвилини. Вибирайте короткі історії, наприклад такі як «Ріпка» і «Теремок», або вірші. Так малюк точно дослухає казку до кінця.

• для дітей 2-3 років — 5-10 хвилин.

• для дітей 5-6 років — до 15 хвилин.

Коли малюк стає старше, багато батьків стикаються з проблемою, коли дитині однієї казки недостатньо. Пора вимикати світло, а малюк просить ще і ще. Чому так відбувається? Швидше за все або дитина ще сповнена енергії і не втомилася, або втомилася, але їй настільки подобається сам процес читання і спілкування, що він таким чином вимагає нескінченного продовження.

Що ж робити? Домовлятися. Встановіть межі, домовтеся заздалегідь, скільки казок ви будете сьогодні читати. Ця цифра не повинна змінюватися з дня на день. Якщо вже ви встановили рамки, то не виходьте за них. Більше читайте йому протягом дня, під час неспання.

А що, якщо і домовленості не спрацьовують? І в цьому випадку є вихід:

• Візьміть улюблену іграшку дитини. Нехай ведмедик або машинка домовляються з малюком, скільки буде казок, і разом вимикають світло. Іноді дітям простіше домовитися з неживим персонажем, якого вони наділяють людськими рисами.

• Домовтеся про те, що після вимкнення світла ви розповісте ще одну історію. Розповідайте її тихо-тихо.

Казкотерапія для діточок Тернополя

У сучасній психології виділили цілий напрям під назвою казкотерапія. Лікування казками — це унікальний і ефективний спосіб вирішення дитячих проблем. Працює він приблизно з 2 років. Дитині дають можливість приміряти на себе роль відомого казкового персонажа, а краще скласти казку самим. Маленький непосида/пустунка може стати і добрим принцом/принцесою, і злим піратом/чаклункою, і чарівним єдинорогом/ феєю. Приміряючи ці ролі, діти формують свої цінності, вчаться оцінювати обставини в житті, розуміють категорії добра і зла, бачать помилки поведінки і отримують досвід.

За допомогою казок діти набувають уявлення про поведінку в дорослому житті. Вони виробляють здатність узагальнювати і аналізувати події, які відбудуться з ними в майбутньому. Казки використовують для подолання різних страхів: темряви, тварин і комах, пожеж, різних нещасть, страху перед школою, новим колективом, страху смерті.

Казки важливо складати самим. Після 3-4 років можна робити це разом з дитиною.

З чого складається правильна історія для казкотерапії?

• У казці є головний герой, образ якого зрозумілий і приємний дитині.

• Якщо персонаж негативний і дитина боїться його, то в казці він може виявитися, навпаки, милим, добрим, симпатичним.

• Одна казка вирішує одну проблему.

• У казки може бути продовження. Якщо герой дитині подобається, то можна опрацьовувати різні ситуації з цим же персонажем.

• В кінці казки повинна бути мораль і добре завершення.

• Вирішуйте реальні проблеми, не забігаючи вперед. Казка повинна відповідати віку і страхам дитини.

Казка допоможе впоратися не тільки зі страхами, але і зі шкідливими звичками, примхами, поганою поведінкою в різних ситуаціях, сором'язливістю.

Читаючи правильні казки, ви позбавляєте малюка від багатьох страхів і тривог, постійних або пережитих за день, налаштовуєте його на спокійний відпочинок, знайомите його з навколишнім світом. Привчаєте його до життєвих цінностей, які поділяєте самі і які будуть важливі для дитини в міру дорослішання.

Нехай це буде ваш маленький вечірній ритуал. Адже діти недовго будуть маленькі і дуже скоро перестануть потребувати у казках на ніч. Розказана історія на ніч – це не тільки приємне проведення часу зі своїм чадом, але і можливість поділитися своїм життєвим досвідом з ними. Казки допоможуть нам краще зрозуміти своїх дітей, а також розвіяти сумніви і страхи.

Сподобався матеріал? Будемо вдячні за репост.

1178
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Загрузка...