Марчук Іван Степанович: секрет успіху генія

Тип статті:
Авторська

Список регалій Марчука Івана Степановича вражаючий: народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Шевченка, почесний громадянин Києва і Тернополя.

Крім того, 10 років тому український живописець увійшов до рейтингу британської газети «Дейлі телеграф», що зібрала з усього світу 100 геніїв сучасності.

Результат пошуку зображень за запитом "марчук іван у вирій"

Про те, як вдалося звичайному хлопцеві здобути світову славу і буде наша стаття. Але все за порядком, спершу — життєпис.

Життєпис художника

З'явився на світ малий Іванко 12 травня 1936 року в родині ткача у с. Москалівці теперішнього Лановецького району Тернопільської області. До 7 класу хлопець навчався у звичайній школі, а далі продовжив здобувати знання у Львівському училищі прикладного мистецтва за профілем декоративного розпису.

По тому юний Іван зробив перерву у навчанні, пішовши служити до армії. Повернувшись зі служби, талановитий хлопець вступив до Львівського інституту прикладного мистецтва, диплом про закінчення якого, отримав у 1965 році.

Далі в життяІвана Степановича приходять роки наполегливої праці за освітою в різних культурних закладах України, а також безперервна творча робота.

1989-2001 роки — це період життя, коли художник перебуває за кордоном, живучи в Австрії, Канаді та США.

1990 рік став знаковим як для самого Івана Степановича, так і для культурного життя нашої країни, адже у Національному художньому музеї України пройшла формально дебютна виставка робіт майстра.

Творчість в житті художника

Уявіть собі картинну галерею, де кількість експонатів налічує понад 5 000. Дивовижно? Сама таку творчу спадщину має Іван Степанович. Звісно, зібрати усі роботи неможливо, адже вони подаровані, продані чи оформлені на стінах світових галерей та музеїв. За плечима Івана Степановича близько 120 авторських та понад 50 колективних виставок.

Результат пошуку зображень за запитом "марчук іван у вирій"

Цікаво, що Спілка художників СРСР не квапилися визнавати творчість тернополянина, хоча він і мав вже чимало робіт та заслуг. Проте опиратися таланту та творчим обертам художника було марно, тому у 1988 році його нарешті приймають в члени Спілки художників України.

Увесь творчий доробок Івана Марчука поділяється на цикли в залежності від особливостей стильового виконання, кольористики та застосованої техніки.

Основним та наскрізним вважається цикл "Голос моєї душі", адже в роботах, що увійшли до нього, автор втілює свій творчий метод та виражає власне світовідчуття. У межах "Голосу моєї душі" народжуються та виростають нові гілки — цикли: "Пейзажі" та "Цвітіння", "Портрет" та "Натюрморт". А разом з ними й ті, які мають незвичайну назву, яке вже з перших літер та мазків пензля налаштовує глядача на сприйняття зображення: "Нові експресії",  "Біла планета І" та "Біла планета ІІ", "Кольорові прелюдії", "Виходять мрії з берегів" та "Погляд у безмежність".

Тернополянка Ольга Станіславівна ділиться враженнями: «Моя улюблена картина Івана Марчука – це «У вирій полетіти». Я можу годинами на неї дивитися. Та і загалом всі полотна у нашого земляка просто дивовижні. Пишаємося ним від щирого серця».

Результат пошуку зображень за запитом "марчук іван у вирій"

Про уміння «пльонтати»

Заслуга Івана Степановича перед світом живопису полягає а тому, що він став засновником нових творчих стилів. Один із способів зображення, жартома граючись зі слова "плести" та "пльонтати",  художник назвав "пльонталізмом".

Сенс цього методу полягає в тому, що фарби лягають на полотно, ніби нитки, які скочуються до клубочків. Тонкі кольорові лінії, які лишає пензлик, зустрічаються, розходяться та переплітаються між собою під різними кутами, що додає зображенню об’ємності та виразності.

Характерними особливостями авторського методу тернопільського митця є асиметрія в кольорі та штрихах, наявність метафор та символів, певна деформація образів.

Результат пошуку зображень за запитом "марчук іван у вирій"

Секрет успіху митця

Сьогодні роботи майстра визнані у всьому світові, тому запрошень до Європи, Австралії та США визначному українцеві вистачає.

Тож секрет успіху Івана Степановича досить простий і полягає він у наполегливій праці, як зазначає сам в одному з інтерв'ю для медіа. Митець стверджує, що мистецтво для нього – це життя і одкровення, тому працює 365 днів на рік.

Попри неабияку зайнятість художник знаходить час на друзів, які його добре знають. Вони стверджують, що Іван в змозі перетворити буденний день на свято чи театральну виставу.

Нагороди, відзнаки та визнання

У 1996 році Іван Степанович отримав почесне звання Заслуженого художника України, а через рік отримав лауреата Шевченківської премії за цикл картин, присвячених Кобзареві.

У 2002 році живописцю  надано звання "Почесний художник України", а два роки по тому владою планувалося будування музею на його честь, але щось склалося не так і роботи, так і не почавшись, припиняються.

Натомість на малій батьківщині, тобто, в селі, де народився живописець, силою місцевих жителів було збудовано перший музей на честь Івана Степановича.

Пізніше його ім'я потрапляє до рейтингу "100 геніїв сучасності", що проводить одне з британських видань.

Поки що завершує плеяду гучних нагород Орден Свободи, яким Івана Марчука було нагороджено у 2016 році.

Того ж року Тернопільська обласна рада, в свою чергу, започаткувала регіональний дитячий конкурс з образотворчого мистецтва, переможці якого можуть отримати почеснупремію імені Івана Марчука.

Живописець має звання почесного тернополянина і весь тернопільський край пишається відомим світові живописцем.

У травні 2016 року почесний тернополянин відзначив своє 80-річчя, але поважний вік не стає на заваді активній життєвій позиції художника.

Виставки, зустрічі, конкурси презентації — у цьому весь Іван Степанович Марчук.

Результат пошуку зображень за запитом "марчук іван у вирій"

Сподобався матеріал? Будемо вдячні за репост.

677
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Загрузка...