Господарити з олівцем у руці. Основа господарки – прихід і розхід

Тип статті:
Авторська

Кожний хлібороб знає, як то важко в господарстві „зв’язати кінці”, це є знайти стільки приходів, щоби покрити всі видатки та дещо відложити на „чорну годину”. Буває не раз трапиться господареві якийсь дохід, чи дістане гроші за працю, чи за продане в кооперативі збіжжя, принесе їх до хати й не стямиться, як їх уже нема. Хоч він їх не пропив і не згубив, але не знає – коли й на що видав їх. Не диво, що він не може виконати на час своїх, зобов’язань, це є поплатити податки, віддати довги, не має за що купити потрібні до хати речі, передплатити газету чи купити добру книжку. Все йому недостає грошей, а в господарці панує нелад, який збільшується з кожним днем і доводить його до розпуки.

Щоб цьому лихові зарадити треба господарити з олівцем у руці. Кожний господар (а також кожний робітник і інтелігент) повинен завести в себе т. зв. книжку приходів і розходів. До цього може служити звичайний шкільний зшиток. У ньому треба призначити окремі картки на вписування доходів, а окремі на вписування розходів. Вписувати треба коротко, коли, за що та яку суму одержано, чи видано. Наприклад: 6 вересня 1942 р. за доставлені до Повіт. Союзу 2 кірці пшениці (відпов. сума) зл., це прихід, або; дня 10 вересня купив коня за стільки зл., це розхід. Вписувати треба навіть найдрібніші приходи чи видатки, і то вечором того самого дня, коли їх зроблено, бо пізніше можна забути.

Щомісяця треба рахувати всі приходи і розходи. Тоді побачимо, чи ми добре господарювали грішми, чи зле, це є чи ми мали більше приходу, чи може, зробили довг і більше видали грошей, ніж їх у нас було. Треба пам’ятати, що не вільно видавати більше грошей, як маємо доходу, бо тоді попадемо в довги, яких важко пізніше позбутися. Велике задовження приневолює не раз господаря продавати поле і зводить його на бідняка.

Ми добре тямимо, як по наших селах жиди підсували господарям грошеві позички, за які брали лихварські відсотки (проценти). Бувало, що селянин за позичені гроші купив річ, без якої міг обійтися, або і прямо пропив їх. Пізніше жид ліцитував його майно і з господаря ставав дід-жебрак. Якби наші хлібороби записували докладно всі свої приходи і розходи та не робили легкодушно довгів, тоді не було б по наших селах такого зубожіння, яке є нині.

Господар, що завів у себе книжку приходів і розходів та її старанно провадить, мусить мимоволі призадуматися над тим, як поліпшити своє господарство, щоб роздобути більше приходу, та що треба зробити, щоб видатки були менші. Словом він шукає способів, як поправити свою долю та подбати про майбутнє своїх дітей. Це може він зробити тому, що отой малий зшиток – книжка приходів і розходів дає йому докладний образ його господарки. Коли господар при кінці року перегляне всі свої приходи й розходи, може на їх основі виробити собі господарський плян на наступний рік.

Він побачить, чи в тому році зможе, очевидно, як не буде стихійних нещасть (вогню, граду, тощо), післати свого дитину до школи, чи справити щось з інвентаря, чи збудувати потрібний будинок і т. д. До того ще добре провадити список господарського інвентаря, це є того всього, що в господарстві є, з поданням бодай приблизної вартости, бо тоді образ господарки стає докладніший.

Як бачимо, ведення господарських рахунків необхідне навіть для найменшого господарства. Великі: господарства (фільварки), фабрики, торговельні підприємства (крамниці, магазини і т. д.), кооперативи і банки взагалі не могли б існувати без ведення книг. Є навіть окрема наука про те, як провадити книги, що зветься бухгальтерія або книговедення. Вона є предметом навчання в фахових школах. Її мусять знати книговоди наших кооператив. Для них улаштовують часто окремі курси книговедення. Для пересічного господаря вистане звичайна записна книжка або зшиток, в якому треба записувати всі приходи і розходи. Наші господарі повинні вже раз покінчити з неладом у своїй господарці. Докладні господарські записки дадуть їм змогу знайти шлях до кращої майбутности.

«Тернопільський голос» №8 від 13 вересня 1942 року.

Сподобався матеріал? Будемо вдячні за репост.

249
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Загрузка...