Дитячий егоїзм - як з ним боротися?

Тип статті:
Авторська

Останнім часом на полицях книжкових магазинів Тернополя все частіше зустрічається література на тему «Дитячий егоїзм, як з ним боротися?». Однак, можна заздалегідь полегшити собі життя і не виховувати свого малюка егоїстом. Зробити це не так складно, дитячі психологи давно розробили різноманітні методи й виявили ознаки, за якими можна визначити майбутнього егоїста.

З появою нового члена сім'ї турбот стає набагато більше і можна упустити момент, коли малюк почав думати тільки про себе і свої бажання. Як не запустити виховання крихітки й що робити, якщо єдина дитина – егоїст?

Чи дійсно ваш малюк егоїст?

Розпізнати в дитині егоїста не дуже складно. Як правило, такі діти:

• цікавляться тільки собою і ніколи не запитають, як йдуть справи в інших членів сім'ї або друзів-однолітків;

• не розуміють, що таке співпереживання проблем інших людей і не прагнуть до нього;

• не діляться своїм майном з іншими людьми, знайомими дітьми;

• в будь-якій ситуації воліють той розклад, який принесе вигоду тільки їм;

• не звикли до слова немає і завжди досягнуть того, чого хочуть;

• не здатні любити нікого, крім себе.

 

 

Також існує альтруїстичний егоїзм, при якому діти готові віддати все своє майно і зовсім забути про себе на догоду іншим людям. Такий вид егоїзму нітрохи не краще звичайного, тому що може спричинити серйозні фінансові витрати у батьків дитини-альтруїста і психологічно нашкодити йому самому.

Типові помилки або як батьки вирощують егоїстів

Ми купимо тобі все, що попросиш

Як тільки в сім'ї з'являється малюк, він відразу стає об'єктом постійної уваги своїх батьків. Таке ставлення до дитини нормально, але тільки до того моменту поки їй не виповниться рік. У цей переломний момент малюк починає пізнавати світ і його закони. Поступово в розум малюка проникає той факт, що він для мами й тата найголовніше, а, значить, вони зроблять для своєї дитини все, тільки б він був задоволений. Ось тут-то і починається народження егоїста: будь-яка іграшка, цукерка, каруселі в парку – все відразу підноситься дитині. Від таких дій у малюка стираються межі дозволеного, і в майбутньому йому ніяк не поясниш, що у батьків, наприклад, немає грошей. Якщо дитина-егоїст не отримує бажаного, то починається істерика, і зупинити її можна тільки купивши те, що він вимагає.

Головне учись добре і не хворій, а решта самі зробимо

Як правило, з таким видом суперопіки стикаються ті дітки, у яких немає братика або сестрички. Саме з цієї причини буває думка, що єдина дитина – егоїст за своєю природою. Але чи так це? Спробуємо розібратися. Якщо в сім'ї малюк один, то вся турбота бабусь і дідусів, мами і тата дістається тільки йому. Єдина дитина в сім'ї не знає, що таке заправляти ліжко вранці, мити посуд і ставити речі на місце, адже це зроблять за нього. Надалі, у відповідь на будь-яке прохання, навіть допомогти з прибиранням, дорослі отримають або щире нерозуміння, або озлобленість, адже раніше малюкові ніколи не давали робити це самостійно. Як не виховати егоїста в цьому випадку? Не важливо, що у дитини немає брата чи сестри. У нього є батьки, бабусі і дідусі, які також потребують допомоги та уваги. Можна завести домашню тварину і доручити малюкові опіку над ним. Тільки так дитина навчиться жертвувати своїм особистим часом для інших і зможе підготуватися до самостійного дорослого життя.

Приберися в кімнаті і отримаєш цукерку

Виховуючи дитину, потрібно пам'ятати, що головне в сім'ї – це повага і любов, а не матеріальна вигода. Все частіше ми можемо зустріти на вулиці матусю, що біжить за дитиною, примовляючи: я втомилася, підемо додому і будемо дивитися мультики. У перший раз малюк сприйме ваше прохання з ентузіазмом, а ось згодом його вимоги до виконання того чи іншого завдання будуть тільки рости. Спочатку дитина погодиться на мультики або комп'ютерну гру, потім попросить грошики, а потім відмовиться що-небудь робити без відповідної оплати.

Ми втомилися на роботі, подивися телевізор

Буває, що дитина стає егоїстом не тому, що йому надавали занадто багато уваги, а тому, що він був нею обділений. Такі діти не відчувають батьківської любові і стають підпорядковані собі і своїм переживанням. Як захисна реакція від самотності і нудного дитинства у дитини розвивається егоїзм, який тільки зміцніє з віком. Причиною нестачі уваги може бути егоїзм самих батьків. Не бажаючи бути близькими з дитиною, проводити з ним багато часу і грати в ігри, мама і тато подають дитині приклад, з яким він буде йти по життю і, швидше за все, так саме виховає своїх дітей.

Поради батькам — як перевиховувати егоїзм

Існує багато способів того, як перевиховати дитину-егоїста, але, на думку тернопільських психологів, найбільш дієві такі:

• Не провокуйте в дитині його егоїстичні нахили і не шукайте зовнішніх подразників. Наприклад, не гуляйте з ним в торгівельних центрах, де багато яскравих іграшок, краще рушайте на дитячий майданчик у дворі або в парк.

• Зверніть увагу, як дитина поводиться з іншими дітьми, чи ділиться він з ними іграшками; якщо ні, то не треба тиснути на малюка, бо інакше ви втратите свою вагомість в його очах. Також не приймайте бік інших дітей, у вашій дитині може прокинутися ревнощі, а його відстоювання інтересів стане ще більш завзятим.

Заведіть його особисті іграшки та іграшки, якими він буде ділитися з друзями. Нехай малюк сам зробить вибір, яку з іграшок в кожну категорію віднести. В майбутньому беріть в місця для спілкування з іншими дітьми тільки іграшки з категорії поділитися.

• Не намагайтеся знищити у вашій дитині почуття суперництва і переваги. Однак, не дозволяйте проявляти ці емоції в родині.

• При прояві дитиною егоїзму не кричіть на нього. Постарайтеся пояснити, що вам зрозуміла його позиція і розкажіть, як було б краще вчинити в тій чи іншій ситуації.

• Спробуйте зробити так, щоб малюк прислухався до вас, не показуйте свою слабкість стосовно його егоїзму.

Щоб не думати про те, як перевиховати дитину егоїста, побільше спілкуйтеся з ним, на особистому прикладі показуйте, як ставитися до родичів, іншим людям і до себе.

Сподобався матеріал? Будемо вдячні за репост.

520
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Загрузка...